×

Uživatelská příručka

Jsme tu od toho, abychom ti pomohli. Nenajdeš-li potřebné odpovědi v této příručce, můžeš nás kontaktovat na e-mailu podpora@primat.cz.

 1. Registrace a přihlášení
 2. Funkce: Vyhledávání obsahu a Oblíbené
 3. Platby
 4. Banány
 5. Karma
 6. Materiály
 7. Testy
 8. Komentáře a hodnocení
 9. Dárky
 10. Odměna za doporučení kamaráda

1. Registrace a přihlášení

Jsme moc rádi, že chceš využívat Primát.cz stejně jako dalších 600 000 studentů během posledních 10 let a stáváš se tak součástí naší komunity.

Abychom ti mohli nabídnout materiály, testy a hodnocení vyučujících „na míru”, je třeba se zaregistrovat a nastavit si studium.

Nedorazil ti po registraci aktivační e-mail

Zkus prověřit složku „Spam” nebo „Hromadná pošta”, jestli není schránka přeplněná. Pokud ho nenajdeš, kontaktuj nás na podpora@primat.cz.

Aktivační e-mail ti dorazil, ale nejde se ti přihlásit

Zkus využít funkci „Zapomenuté heslo”. Nejdříve ale klikni na přihlašovací stránce na tlačítko „Přihlaš se” vpravo nahoře.

Po zobrazení přihlašovacího okna klikni na „Nevzpomínáš si na heslo?”.

Poté zadej svůj e-mail a my ti už pomůžeme vytvořit nové heslo.

Tip! Propoj svůj účet s FB účtem a přihlašuj se bez problémů na jedno kliknutí: Propojit.

Ihned po registraci si přidej studium

Přidej si studium a budou se ti nabízet materiály a testy přímo z tvé školy. Uvidíš taky hned všechny aktuální dárky.

Jdi do „Nastavení” a poté klikni na „Studium”.

Následně využij funkci „Přidej studium”.

Chybí moje škola

Zkus do Vyhledávání vlevo na horní liště zadat její zkratku nebo kompletní název. (ČZU, VUT, Vyšší odborná škola sociálně správní) Pokud se přesto neobjeví, napiš nám e-mail na: podpora@primat.cz, připiš základní informace (web, adresa školy, 3 až 5 vět o škole, případně fotografii), a my ji přidáme.


2. Funkce: Vyhledávání obsahu a Oblíbené

Proč a jak používat Vyhledávání obsahu

Funkci Vyhledávání najdeš vlevo na horní liště. Je označená symbolem 🔎 „Lupa”. Díky ní můžeš najít vše, co hledáš. Hledat můžeš např. dle škol, materiálů, vyučujících či testů.

Tip! Abychom ti mohli nabídnout materiály, testy a hodnocení vyučujících „na míru”, doporučujeme ti nastavit si studium.

Proč a jak používat funkci Oblíbené

Funkce Oblíbené ti umožňuje rychlý přístup do předmětů, materiálů, testů, hodnocení vyučujících apod. Nebude třeba pokaždé je vyhledávat.

Funkci Oblíbené najdeš na horní liště vedle Vyhledávání.

Do Oblíbených přidáš např. předmět tak, že využiješ funkci „Přidej k oblíbeným”.

Pokud potřebuješ něco odebrat z Oblíbených, tak využij funkci „Odeber z oblíbených”.


3. Platby

Proč se u nás platí?

Nákupem banánů jednoznačně šetříš svůj čas, dostáváš se rychle k informacím, podporuješ aktivní studenty, provoz a vývoj webu.

Jak si koupím banány?

Na horní liště vpravo rozklikni symbol s Banány.

Dostaneš se na stránku pro „Nákupy” a zobrazí se ti několik možností balíčků. Vyber si ten, který preferuješ a klikni na tlačítko „To chci”.

Nejvíce využívaný je balíček za 349 Kč, díky kterému ti připíšeme okamžitě 100 banánů.

Vyskočí ti okno pro zabezpečené GoPay online platby a možnosti platebních metod.

Kromě GoPay plateb je možné uhradit balíček banánů i prostřednictvím SMS. Je to však pro tebe ta nejméně výhodná nabídka kvůli vysokým poplatkům operátorům.

Po zakoupení balíčku se mi nepřipsaly banány

V jednom případě z tisíce se může stát, že se banány nepřipíšou. Pokud se to stane tobě, tak v takovém případě prosím prvně zkontroluj, zda platba na tvém účtu skutečně proběhla, tzn, že se částka na tvém účtu skutečně strhla. 99,9% plateb probíhá hned, ale výjimečně může trvat několik minut nebo hodin. Pokud ne, pak nám napiš na podpora@primat.cz, a nezapomeň přiložit nick s potvrzením o platbě. Rychle to vyřešíme.


4. Banány

Banán je měna našeho portálu. Pomocí banánů se na Primát.cz děkuje autorovi za uložený materiál, vytvořený test, hodnocení vyučujících nebo jinou informaci, která by mohla chybět při studiu. Za banány pak stahuješ materiály, čteš hodnocení vyučujících, a také je můžeš vyměnit třeba za vstupenku do kina, poukázku na vzdělávací kurz, voucher do restaurace a jiných dárků.

Za jaké aktivity získám banány a kolik?

Banány získáváš za svou aktivitu na portálu Primát.cz. Platí jednoduché pravidlo: čím více toho pro ostatní uděláš, tím více banánů budeš mít. Aktivní uživatel dokáže získat měsíčně 200 - 250 banánů a někteří i několik tisíc.

1 banán a více (i stovky banánů)

Získáš jako autor tebou nahraného materiálu za jeho každé stažení ostatními uživateli. Každý takový materiál ti může přinést stovky banánů (pokud si nestanovíš cenu 0 🙂).

Jak přidáš materiál, najdeš v sekci Materiály.

1 banán

Získáš jednorázově za každý tebou nově nahraný materiál. Odměna bude připsána po ověření materiálu komunitou. Sleduj funkci „Schváleno”. Nachází se ihned za názvem tvého materiálu.

10 a více banánů

Získáš za každé doporučení Primát.cz kamarádům. Stačí, když se zaregistrují přes tvůj unikátní zvací odkaz a splní podmínky (více v sekci Odměna za doporučení kamaráda).

Je to velice jednoduché a účinné. V průměru za doporučení/pozvání kamarádů primáti získávají 300 - 400 banánů.

Až 0,9 banánu

Získáš zpět z jakéhokoliv tebou staženého materiálu, podle výše tvé Karmy. Mít vysokou karmu se rozhodně vyplatí.

0,5 banánu

Získáš za každou kvalitní otázku tebou vytvořeného testu (test by měl obsahovat alespoň 10 otázek). A platí, čím více otázek vytvoříš, tím více banánů získáš. Průměrně primáti získávají 20 až 30 banánů za test. Jdi do sekce Testování (pro více info v sekci Testy) a využij funkci „Vytvoř test”. Jak test vytvoříš, najdeš v manuálu k sekci Testování.

0,1 banánu

Získáš jako autor tebou vytvořeného textového hodnocení vyučujícího za každé jeho přečtení ostatními uživateli. Pro více informací jdi do sekce Hodnocení vyučujících.

Tip! Stačí dát vyučující do oblíbených a na konci semestru je slovně ohodnotit. Můžeš tak přijít k desítkám banánů.

20 a více banánů

Získáš za účast v různých soutěžích, které Primát.cz na svých stránkách pořádá a vyhraješ-li cenu s banány.

Tip! Banány lze také zakoupit. Proč a jak na to, se dozvíš v sekci Platby.

Mohu o banány přijít

O banány můžeš přijít v případě, že porušíš pravidla používání serveru Primát.cz. Typicky může jít o vložení „fake” nebo duplicitních materiálů, materiálů porušujících autorské právo, vulgárních hodnocení atd. O banány můžeš přijít také v případě převodu kreditu z účtu na účet pomocí fiktivních materiálů nebo úmyslně vložených/předražených materiálů pouze za účelem transakce. Opakované porušení pravidel může vést k blokaci účtu.

Proces odebírání kreditu je částečně automatický. Pokud máš pocit, že ti byl odebrán kredit nebo zablokován účet neprávem, můžeš napsat na: podpora@primat.cz, a my se to pokusíme vyřešit.


5. Karma

Vyjadřuje tvou užitečnost pro ostatní uživatele. Rozlišujeme 10 různých levelů (úrovní) karmy oddělených počtem bodů. Platí, čím více jsi aktivní, tím dosahuješ vyššího levelu karmy.

Vysoká karma se vyplatí

 • Za stahování každého materiálu ušetříš až o 0,9 banánu (viz níže).
 • Tvé hodnocení a schvalování má vyšší váhu.
 • Dostaneš se k lepším dárkům, úkolům a oprávněním.
 • Obsah na Primát.cz se ti přizpůsobí „na míru”.
Karma levelPotřebný počet
bodů karmy
Sleva při nákupu
materiálů
Kotul00
Lemur30-0,1 🍌
Makak100-0,2 🍌
Gibon1 000-0,3 🍌
Kočkodan2 000-0,4 🍌
Šimpanz4 000-0,5 🍌
Pavián8 000-0,6 🍌
Orangutan16 000-0,7 🍌
Gorila35 000-0,8 🍌
Homo sapiens80 000-0,9 🍌

Jak zjistím svůj karma level?

Sleduj nástěnku a sekci karma.

Jak mohu dosáhnout vyššího karma levelu?

 • stahuj / nahrávej materiály
 • čti / vkládej hodnocení učitele
 • dávej zpětnou vazbu (likes / dislikes / komentáře)
 • ... nebo plň úkoly z nástěnky

Mechanismus počítání karmy

Každý získaný bod karmy má platnost 90 dní. Po uplynutí této doby se tak tvá karma může snižovat. Např. Tvůj 1. den na Primátu jsi získal 100 bodů karmy, tvůj 91. den stejný počet bodů ztratíš.


6. Materiály

Na Primát.cz najdeš tisíce studijních materiálů, které ti usnadní studium. Materiály můžeš nejen stahovat, ale i nahrávat své vlastní, za které pak sbíráš banány.

Stažené materiály pak nezapomeň ohodnotit. Využij k tomu funkce „like” či „dislike” nebo k nim napiš komentář. Pomůže to dalším uživatelům v rozhodování, zda si daný materiál stáhnout nebo ne. Stejně jako tobě pomůžou komentáře ostatních uživatelů u jiných materiálů.

Přes předměty najdeš materiály nejsnáze

Využij na horní liště funkci Vyhledávání.

Jak přidat materiál?

Klikni na modrý symbol s Plus vpravo na horní liště.

Poté využij funkci „Přidej materiál”.

Při vkládání materiálu je důležité dávat pozor, aby jeho název a popisek byl úplný a správný. To přímo ovlivňuje, zda materiál ostatní zakoupí či nikoliv.

Příklad úplného a správného názvu a popisku vloženého materiálu:

 • Název: Kompletní výpisky ze všech přednášek z předmětu Ekonometrie.
 • Popisek: Soubor obsahuje přehledné výpisky ze všech přednášek z předmětu Ekonometrie na ČZU bakalářského stupně studia včetně všech příkladů, které se na přednáškách probíraly.

Také je dobré se zamyslet nad cenou materiálu, aby odpovídala jeho kvalitě a užitečnosti pro ostatní. Záleží tedy na tobě, na kolik banánů si svůj materiál ceníš a kolik banánů za něj požaduješ.

Nejde stáhnout, nahrát, otevřít

Ke stahování, nahrávání a otevírání souborů doporučujeme především počítač nebo notebook.
Ke stahování používej ověřené a aktuální prohlížeče. Ideální je Google Chrome, který stáhneš zde. Pokud ti nejde materiál stáhnout, vypni v prohlížeči programy typu Adblock (viz obrázek níže), které stahování často blokují:

Stále si nevíš rady? Mrkni na další možnosti otevření souborů, poškozených souborů.

Nahrávání materiálů

Standardně lze nahrát jakýkoliv materiál do 100 MB. V případě potíží napiš na podpora@primat.cz.

Nahlášení nevhodných a poškozených materiálů

V případě, že objevíš na serveru materiál podezřelý z porušování autorských práv, ihned tuto skutečnost nahlaš na e-mail: podpora@primat.cz. Do předmětu napiš „Autorská práva“, v textu popiš problém co nejlépe, abychom měli dostatečné informace k posouzení, a pošli odkazy na dané materiály.

Nebo jednoduše využij funkci pro nahlášení špatného obsahu „Nahlásit”. Nachází se vždy dole vlevo pod lištou „Přidej k oblíbeným” konkrétního materiálu. dole vlevo pod lištou „Přidej k oblíbeným” konkrétního materiálu.

U poškozených materiálů nejdříve vyzkoušej postup uvedený výše. Velmi často jsou nahlášeny i kvalitní materiály, které studenti neumí otevřít.


7. Testy

Sekce Testování ti slouží k lepší přípravě na testy a zápočty, přijímací a jiné zkoušky. Odkaz na „Testování” najdeš na hlavní stránce v horní liště.

Jak a proč vytvořit test

 • Jednak sám sebe lépe připravíš na zkoušku a můžeš se k testům kdykoliv vrátit, tak i za jejich tvorbu můžeš získat stovky banánů a pomůžeš ostatním v jejich přípravě na zkoušku.
 • Jak vytvořit test, najdeš v manuálu k sekci Testování.

Možnosti testování

Funkce testování umožňují výběr různých úrovní testů, různých učebních módů a různě obtížných otázek. Tím je příprava na zkoušky jednodušší a pohodlnější.

 • Učební mód ti slouží k naučení a procvičení studijní látky.
 • Klasický test je od toho, aby tvé nabité znalosti prověřil.
 • Náhodné či postupné řazení otázek je funkce, díky které se nestane, že se naučíš odpovědi nazpamět podle toho, jak jdou v testu za sebou.
 • Různá obtížnost otázek ti pak pomůže k tomu, aby ses postupně naučil/a všechny otázky, od těch nejjednodušších po ty nejtěžší.

8. Komentáře a hodnocení

Neboj se komentovat a hodnotit vyučující, předměty, školy nebo jednotlivé materiály a testy. Hodnocení může být i jen formou „like” nebo „dislike”. Ostatní primáti tvůj názor ocení. Textové hodnocení vyučujících ti dokonce může přinášet až stovky banánů.

Komentář musí být objektivní, přínosný pro ostatní a nesmí obsahovat vulgarismy či rasistický podtext, příp. porušovat pravidla Primát.cz.

Dobře napsané hodnocení či komentář na vyučujícího či předmět pomůže studentům správně se rozhodnout, zda si daný předmět nebo vyučujícího zapíší na další semestr, nebo třeba jak se nejlépe připravit na zkoušku.

Hodnocení vyučujících

Jako autor hodnocení vyučujícího (kvalitního a objektivního) dostaneš za každé jeho přečtení 0,1 banánu. Zbylých 0,1 banánu jde do společného „Banánovníku“ (viz Podmínky užívání).

Vyučující se hodnotí vždy v návaznosti na konkrétní předmět.

Jak ohodnotím vyučující?


9. Dárky

Nahrávej materiály, tvoř testy a komentuj vyučující. Buď aktivní a navyšuj si tím neustále svůj počet banánů. Za ně si pak vybírej odměnu v podobě skvělých dárků. Jejich nabídku se pro tebe snažíme pořád vylepšovat. Tak nečekej a zařaď se i ty mezi aktivní primáty.

Momentálně za banány můžeš vyměnit vše, co najdeš v naší nabídce dárků. Některé dárky mohou být vázané na vyšší karmy uživatele. Tzn. lze je objednávat jen po dosažení určitého levelu karmy.

Pokud v nabídce nenajdeš nic, co by tě zajímalo, můžeš nám svůj požadavek poslat na email podpora@primat.cz. V případě, že o něj bude zájem ze strany více studentů, pokusíme se ho domluvit.

Osobní odběry dárků se snažíme řešit nejdéle měsíc od schválení.

Reklamace řešíme do 14 dnů od schválení nebo odeslání objednávky. Schvalujeme pouze řádně vyplněné objednávky s jasnými informacemi. Reklamace měsíce od objednání neřešíme.

Nevyzvednuté dárky, včetně banánů, propadají. Ne, že bychom tě chtěli šidit, ale některé vouchery mají omezenou dobu platnosti. Pokud si voucher nevyzvedneš a ten tvou nezodpovědností propadne (nedostane ho nikdo další), nelze tuto ztrátu nahradit.


10. Odměna za doporučení kamaráda

Pokud chceš využít snadné cesty, jak získat desítky až stovky banánů, doporuč primáta kamarádům. Za každé takové doporučení získáš 10 banánů. V průměru doporučující primáti získávají 200 - 250 banánů. A taky si můžeš přijít k zajímavým odměnám, jako třeba lístky do kina apod.

Naším cílem je umožnit snadnější studium a kontakt s největší českou studentskou komunitou co největšímu počtu studentů. Znáš někoho, komu by se náš portál líbil a mohl by mu pomoci při studiu? Pozvi ho k nám a odměna tě nemine.

Jaké jsou podmínky připsání 10 banánů?

Nejdříve musíš zkopírovat svůj zvací odkaz a nasdílet ho kamarádům. Kamarád přes tento zvací odkaz přijde na Primát.cz a provede registraci.

Pro získání 10 banánů, které ti zároveň prodlouží členství na 6 měsíců, musí uživatel (kamarád) splnit některou z následujících podmínek:

Můžu pozvat více kamarádů?

Samozřejmě! Je jen na tobě, kolika kamarádům náš portál doporučíš. Čím víc se jich zaregistruje a splní jednu z výše uvedených podmínek, tím více banánů ti připíšeme.

Jak pozvu své kamarády?

Otevři stránku „Pozvi své přátele na Primát”, zkopíruj si a sdílej zvací odkaz.