×
Profilový obrázek uživatele Klára
Klára

Spoustu věcí si můžeš vybrat správně. Včetně vysoké školy.

Výběr vysoké školy se jeví často snazší, než doopravdy je. Prostě jen tak uděláš rozhodnutí, které ovlivní a nasměruje celou tvou budoucí kariéru. A když se pak poprvé octneš ve své nové alma mater, občas se stane, že to prostě není takové, jak sis to vysnil. Tvoje aura spokojenosti se pomalu rozplývá a ty místo líbání akademické půdy jen smutně sklopíš oči a potichu si zanadáváš. Co vlastně bývá nejčastějším zklamáním pro české vysokoškoláky? Tým Facultu na toto téma udělali průzkum. A o výsle

Fu.k the system

Nejvíc studentů bylo nepříjemně překvapených ze samotného systému. Řada lidí má představu, že vysoká je semestr plný večírků a dalších prokrastinačních akcí a když se přiblíží zkouškové, stáhnou se všichni do svých pokojů a měsíc pijí hektolitry kafe a jedou zkoušky a seminárky jak na běžícím pásu.

Ale není to tak vždycky, některé školy mají předměty nastavené tak, že plníš úkoly nebo píšeš testy v průběhu semestru. Trochu zrádné jsou i dvousemestrální předměty, které se na začátku prvního semestru tváří nevinně, ale u závěrečné zkoušky ti ten objem učiva může udělat v hlavě chaos. Hlavní je si rozmyslet, co ti vyhovuje, projít si dopředu studijní plány tebou vytipovaných oborů, a pak se ukáže, zač je toho zkouška.

V těsném závěsu za systémem se umístilo rozčarování z náročnosti studia, což vlastně s uspořádáním výuky dost souvisí. Vysoká prostě není střední, je jasné, že se sama nevystuduje. A že to občas bude nad tvoje síly. Během studia je důležité být sám k sobě upřímný. Říct si, co zvládáš a co už prostě nepůjde. A trochu myslet dopředu. Nejspíš asi nebude rozumné jít na obor, k jehož absolvování potřebuješ zkoušky z matematiky nebo statistiky, když jsi v ní nikdy nevynikal a spíš bojoval s matikářem o holé přežití.     

Co překvapilo příjemně?

Naopak příjemně překvapení jsou studenti z ochoty a kvality učitelů, celkového prostředí i technického vybavení školy. Zajímají tě další fakta z vysokoškolského prostředí? Sleduj Facult, první českou stránku, která pomáhá studentům vybírat obor snů a zorientovat se v akademickém prostředí.  

Autor článku: Kristýna Šestáková

Zdroj: Proudly.cz

Foto: Facult


Autor
Klára
Vytvořeno
27. 11. 2017
Počet přečtení
1039×
Tagy