Nově tvůj
školní rozvrh v mobilu

Stáhni zdarma zde

ROZRVH

FREE

Primat.cz

STÁHNI SI ROZVRH DO MOBILU

FREE

Nahlásit chybu

Studium až na dřeň

Přispěj banány a podpoř darcovství kostní dřeně!

Tisíce lidí čekají na svého dárce, i ty můžeš pomoci zachránit život
Rok co rok onemocní v naší zemi stovky lidí včetně mladých lidí a dětí nejtěžšími chorobami krve, kdy poslední naději na záchranu znamená transplanace kostní dřeně. Mnozí umírají zbytečně.
Jen proto, že se pro ně nenašel vhodný dárce kostní dřeně...
V našich silách však je tuto situaci změnit! Jak?

Zjisti více informací

Jak banány pomohou najít dárce?

Čím více banánů přispějete, tím déle se bude zobrazovat banner na celém Primátu pro stovky tisíc lidí a tím větší šance, že se najde spousta dárců.

5 9 4 8 0 6 zbývá zobrazení

679 nalezených
dárců

Chci přispět banánů = 1 000 zobrazení

Dohromady primáti darovali banánů na 49 140 100 zobrazení a přispěli tak k nalezení 2457 potenciálních dárců!

1 banán = 100 zobrazení

Naposledy přispěli

Julie, 28 let

byla vybraná jako vhodný dárce a bez váhání pomohla zachránit lidský život

V dětství začala postupně přicházet o sluch, nyní je neslyšící téměř na 100 %. Příčinu její nemoci nikdo nezná, a tak ani není možné ji léčit. Místo toho, aby propadala sebelítosti, Julie se rozhodla udělat dobrý skutek. Zapsala se do registru dárců kostní dřeně. Po deseti letech byla vybraná jako vhodný dárce a bez váhání pomohla zachránit lidský život. K tomu nedávno úspěšně dostudovala a od loňského března pracuje jako fyzioterapeutka na poliklinice Barrandov…

Jak na vaše rozhodnutí darovat kostní dřeň reagovalo okolí?
Příteli se to nelíbilo, bál se o mě. Nelíbí se mu to doteď. Ostatní mi říkali, jak mě obdivují, že jsem do toho šla, a někteří se rozhodli také zapsat do registru… (přečíst celý rozhovor)

Chci se stát dárcem Chci více informací Chci nemocným jinak pomoci Příběh pacienta

Julie

Banner registru dárců na Primát.cz

banner sponzoruje uživatel
tady může být tvoje přezdívka

ČNRDD

Co je kostní dřeň a proč je tak důležitá?

Kostní dřeň je měkká, rosolovitá tkáň v dutinách kostí. Přetvářením krvetvorných buněk v ní vznikají všechny druhy krvinek nutných pro život. Krvetvorné buňky tvoří sice objemově nepatrnou, zato však nejdůležitější část kostní dřeně. Nesprávná či nedostatečná tvorba těchto buněk může ohrozit lidský život! Krvetvorné buňky mají obrovskou úlohu v léčbě zhoubných krevních onemocnění, z nichž nejčastější a nejznámější je leukémie. Tato onemocnění se léčí prostřednictvím transplantace kostní dřeně zdravého člověka do těla nemocného. Pacientovi je nejdříve utlumena jeho vlastní poškozená nebo zhoubně změněná krvetvorba, načež mu jsou podané krvetvorné buňky od zdravého dárce.

Jak se hledá vhodný dárce?

Nejdříve se hledá dárce mezi sourozenci nemocného. U nich je největší naděje, že se najde ten, kdo má maximálně shodné tzv. tkáňové znaky, tedy jeho bílé krvinky se co nejvíce shodují s krvinkami nemocného, aby je tělo nemocného přijalo za své.


Se svým sourozencem se každý z nás shoduje jen se čtvrtinovou pravděpodobností. 75 % všech transplantací kostní dřeně je nakonec provedeno od nepříbuzného dárce. Čtvrtina nemocných stále nenajde vhodného dárce, proto je nutné počet dobrovolníků zaregistrovaných v registru dárců dřeně zvyšovat.

K čemu slouží registr dárců dřeně?

Transplantaci kostní dřeně absolvují ročně desítky tisíc lidí na celém světě. U nás je to každý rok několik set pacientů. Dárci pro transplantaci se vyberou ze skupiny lidí, kteří se rozhodli, že kdykoliv to bude potřeba, zdarma a nezištně pomohou cizímu člověku, jehož život visí na vlásku. Tito dobrovolníci, kterých je po celém světě již více než 23 milionů, se sdružují v registrech dárců dřeně.

Jak vstoupit do registru?

Do registru může vstoupit pouze zdravý jedinec ve věku od 18 let a ideální kandidát by měl mít do 35 let. Věková hranice pro darování kostní dřeně teoreticky neexistuje, ale mladší člověk vydrží v registru dárců déle a je větší šance, že bude moci pomoct.


Po písemném souhlasu bude dárci odebrán pouze malý vzorek krve na vyšetření transplantačních znaků a výsledek uložen do počítačové databáze. Až v případě unikátní shody s transplantačními znaky nemocného bude požádán o darování krvetvorných buněk. Chceš vstoupit do registru? Pokračuj zde.

Co je projekt Studium až na dřeň na Primátu?

Reklama na internetu je dnes především zdrojem příjmů, díky kterým se nám daří dlouhodobě pokrýt náklady na provoz Primát.cz a celý projekt udržet nad vodou. Ale zároveň ani my nejsme lhostejní vůči neštěstí, které se děje kolem nás.


Onemocnění krvetvorby si nevybírá a právě mladí lidé patří mezi jednu z rizikových skupin. Vysokoškolští studenti zároveň představují ideální dárce kostní dřeně jak díky svému věku, tak i vzájemné soudržnosti a rozhledu, který ke studiu patří.


Proto jsme se rozhodli pomoci šířit  osvětu mezi studenty a povědomí o možnostech dárcovství. Co je pro každého z nás jenom maličkost, může někomu jinému zachránit život. To je zpráva, kterou chceme dlouhodobě s vaší pomocí předávat.

Jak můžete pomoci vy?

Abychom v tom nebyli sami, rozhodli jsme se do projektu Studium až na dřeň zapojit všechny uživatele Primátu. Za aktivitu na webu a pomoc dalším studentům dostáváte banány, kterými můžete registr dárců kostní dřeně sami podpořit.


Banány můžete vyměnit za reklamu pro Český registr dárců kostní dřeně tady na Primátu a pomoci tak získat nové potencionální dárce. Jak dlouho se na Primátu bude reklama této neziskové organizace zobrazovat, určíte jenom vy sami – čím více banánů přispějete, tím déle se bude banner na Primátu zobrazovat. Díky tomu ho uvidí více lidí, z nichž se někteří stanou dárci. Společně tak pomůžeme zachránit lidské životy.


Ideální pomocí samozřejmě bude to, když do registru sami vstoupíte a budete vzorem pro všechny ostatní.

Máte k projektu připomínky nebo otázky? Napište nám na kostnidren@primat.cz

Děkujeme!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíš. Další informace