Reklama
Nahlásit chybu

Filozofická fakulta

  • Studentů:  3566
  • Materiálů:  795
  • Komentářů k učitelům:  170
  • Předmětů:  508

Registrace zdarma!

3.56z 5 bodů

Fakultu hodnotilo: 24 studentů

Zobrazit hodnocení:      2009 - 2013 / 2014 a novější


Údaje z minulého přijímacího řízení

Počet podaných přihlášek: 7734
K přijímacímu řízení se dostavilo: 4417
Počet přijatých: 1291
Počet zapsaných: 1080
Úspěšnost uchazečů: 29.23%

Termíny a info o přijímacím řízení

Odevzdat přihlášky do: -
Dny otevřených dveří: -
Přijímací řízení: -
URL s informacemi

Statistika

Počet studentů: 9662
Počet studentů (prezenční): -
Počet studentů (kombinované): -

Průměrný plat

Průměrný plat jednotlivých oborů: zobrazit

O fakultě

Filozofická fakulta (FF) Univerzita Karlova v Praze (UK) - sídlí na náměstí Jana Palacha. Nabízí největší počet studijních oborů – téměř sedmdesát - a v současné době na ní studuje až 8000 studentů. Na Filozofické fakultě Praha je možné studovat tyto obory  Filozofie také cizí jazyky, andragogika, kulturologie, divadelní věda či anglistika-amerikanistika. Populárním oborem je také Studium nových médií.

Kontakt – FF | Filozofická fakulta - Univerzita Karlova v Praze

Adresa: Nám. Jana Palacha 2; 116 38 Praha 1
Tel.: +420 221 619 111
Email: [email protected]
Web: http://www.ff.cuni.cz

Obory studia

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Komentáře

Nahlaš nevhodný komentář, který porušuje pravidla serveru na adresu [email protected]

16.4.2014 | 18:09

Filosofická fakulta UK patří k 4 tradičním zakládajícím fakultám UK (dříve jako artistická) a je to jedna (společně s FF MU) z nejlepších fild v zemi. Některé obory mají vysokou úroveň, některé nízkou, na některé obory je téměř nemožné se dostat, na jiné se dostanete s menší přípravou bez problémů. Nejžádanějším oborem je psychologie, kam se bere jen pár desítek uchazečů, ale hlásí se jich ročně okolo tisíce. Velice žádané jsou i jazyky-angličtina, němčina, ale i některé atypické. FF UK je jediná fakulta v EU, která nabízí studium všech jazyků EU. V průměru na FF UK berou jako na FSV UK třetinu zájemců, i když záleží na oboru. Fakta: Budoucnost mnohých absolventů FF nakonec bude u fritézy ve fastfoodu, zejména absolventů z regionálních filosofických fakult, ty mají naprosto otřesné uplatnění, na druhou stranu však záleží na oboru, pokud umíte jazyky, jste v nich výteční, můžete doučovat, dodělat si ped. minimum a učit na střední, dělat překladatelství, tlumočnictví..., ale je jasné, že např. s oborem historie či např. archivnictví u té fritézy nejspíš opravdu skončíte, tito absolventi se pak většinou skoro všichni derou na doktorandy, kde se snaží později vecpat do nějakého toho ústavu (Ústav pro studium tot. režimů atd.), kde jsou velmi štědře honorováni. Já studuju obor psychologie, není žádný jiný obor, kde by byl větší přetlak, psychologie je např. 5 x výběrovější než třeba všeobecné lékařství na 2. + 3. LF UK (tam berou tak jednoho ze šesti-sedmi) či 8 x výběrovější než práva či finance na MU, UK a VŠE (tam berou tak jednoho ze čtyř až pěti). Jinak naše nová děkanka chce, aby byli absolventi FF lépe honorováni, jen mi není jasné, jestli nevynechala při svém studiu na FF i základy ekonomie - pokud nebude po studentech určitých oborů poptávka, tak asi těžko budou lépe honorováni. Většina oborů na FF UK není tak moc náročných, v průběhu semestru se dá zvládat i nějaká ta práce (což u studentů humanitních oborů obecně není žádný překvápko). Závěrem lze tedy říci, že na FF UK záleží na oboru - nedá se hodnotit obecně. Myslím, že až na pár zajímavých oborů, je takových 60-70 % v praxi nepoužitelných. Kritika: Na to, že FF spadá pod naši nejznámější univerzitu je vybavenost dost špatná, špatný je i systém SIS.
Výhodou FF UK jsou malé obory, kde se znáte s vyučujícími osobně, chodíte s nimi diskutovat do literárních kaváren, na přednáškách posloucháte Jimmyho Hendrixe apod. .
Samozřejmě se předpokládá, že se aspoň trochu zajímáte o filozofii, která je na celé fakultě společný základ a vedete takový ten "free filozofický život" (holka s make-upem a podpatky moc neuspěje). Bohužel ale - mrzí mě, že co jsem se bavila s lidmi z jiných oborů (historie, dějiny uměni...), málokdo mi řekl, že ho studium vyloženě baví, spíše chtěli dostat ten titul, navíc z "Karlovky", to mi přišlo lehce smutné.

13.10.2014 | 17:32

Kdysi mi poradila jedna slečna, jak se dostat na psychologii, vyslyšela jsem její rady a už jsem taky studentkou "psychošky". :-) Každý rok se i mně teď ozve nějakých 200-300 lidí s tím, že chtějí zjijstit, jak se dostat na Psychologii. A tak Vám poradím to, co mi poradila tato fajn slečna. :-) Držte se toho a jste tam taky! - "Abych řekla pravdu, tak si myslím, že šance pro přijetí jsou velké, bez přípravy to ale asi možné není, protože psychologický test se ptá na věci, které z běžné SŠ výuky víceméně nelze znát. Nám doporučili (a já se toho držela) pročíst si Atkinsonovou, myslím, že tam znalosti stačily, pak je tam test biologie nebo ZSV podle vlastní volby, mně přišla biola jasnější svým vymezením, a tak jsem se připravila na ni, jak vypadá okruh ZSV nevím. Nakonec je tam cosi jako IQ test, numerické řady atp. a nakonec test paměti. Minimum pro postup do ústního kola je 25 bodů, teoretické maximum padesát. Pokud máte z ústního přes třicet, jsou šance k přijetí dobré (s každým bodem navíc lepší a lepší), nad 35 je to fajn, nad 40 bodů to má člověk celkem v kapse. U ústního kola jim jde hlavně o motivaci - tzn. chtějí vidět, že má člověk praxi, něco pro tu psychologii dělal (pomáhal babičkám v domově důchodců a podobně) a jeden víkend dobrovolničení je asi taky neohromí. Je fajn mít solidní seznam načtené literatury a je fajn působit uvolněně a přívětivě. Dohromady je fajn mít cca 70 bodů alespoň, minimum pro přijetí bylo snad někdy kdysi 75 bodů, jeden rok stačilo snad i 69. Není to jen o tom, jak jste dobří vy, ale i o tom, jak dobří jsou ostatní. Součet bodů se dozvíte u komise u ústního kola, zda vás berou cca měsíc po tom. Ale jak říkám, z těch bodů to lze celkem odvodit. Pokud si důkladně pročtete Atkinsonovou, měli byste ps. test zvládnout. Pokud válíte v numerických řadách a podobně, máte velké plus."
Studium psychologie je velice perspektivní a prestižní záležitostí, abyste si mohli jednou otevřít svou vlastní ordinaci, musíte nejprve vystudovat pětiletý magisterský obor psychologie, nejde to nijak jinak obejít, tento obor nabízí jen pár fakult v zemi, většinou filosofické fakulty.
Určitě se dá najít i na Masarykově univerzitě a Univerzitě Palackého.
Dost lidí si plete rozdíl mezi psychologem a psychiatrem - psycholog má vystudovanou pětiletou psychologii z Filosofické fakulty, kdežto psychiatr je lékař, který musí mít vystudovaný šestiletý obor všeobecné lékařství z lékařské fakulty. Psychiatr též může na rozdíl od psychologa předepisovat psychofarmaka (chemické léky).
Po psycholozích je, řekla bych, solidní poptávka, každou chvíli vidím inzerát, jak třeba ve škole hledají školního psychologa nebo i v některých firmách, nemocnicích a tak dále. Kromě toho můžete jet i na vlastní triko, takže možností je samozřejmě více.
Řekla bych, že psychologie je právem nejžádanější obor na FF UK. Nabízí perspektivu i zajímavé a nikterak zvlášť přehnaně náročné studium.
Jinak je pravdou, že Filosofická fakulta je rájem flákačů, je tu hodně volného času..., ale ono o každé fakultě se říká něco - na pedagogických fakultách je zas třeba údajně na celém studiu nejnáročnější otevřít vchodový dveře :D nebo třeba na takové fakultě sociálních studií stihnete doktorát i za rok místo tří. :D Ale úplně největší veget mají asi na teologických fakultách, moje kámoška je teď na Husitký teologický, studuje tam Sociální pedagogiku a má taky celkem solidní veget - a tam se dostane každý, takže pokud vám to sem nevyjde, tak doporučuju jako zálohu Husa na UK, taky jsem ji měla. :)

20.10.2014 | 18:00

Filosofická fakulta je pro mnohé terčem posměšků a vtípků. Asi všichni znáte třeba tyhle: "šel jsem kolem fildy a hodně pospíchal k nám na práva, aby si lidi nemysleli, že snad mířím na fildu" nebo třeba "lidi na fildě jsou divný" a tak dále. Upřímně řečeno, byla jsem na bakaláři na Filosofické fakultě na Univerzitě Hradec Králové a tam ta úroven kapacit i lidí na škole byla opravdu tragická (nj, regionální univerzita pro horší studenty), na UK je to už mnohem lepší, ale co si budeme povídat, je to pořád jen filda, i když filda UK. Vtípky o exotech FF už se snažím přehlížet. Jde totiž i o, co tu studujete za obor, uznávám, že jich je strašně mnoho a některé tak asi nemají patřičnou úroven. Nicméně UK je nejstarší a největší české univerzita a pokud vynecháme úzce specializované univerzity (ČVUT, VŠE, VŠCHT), tak zdejší obory nalézají v naší republice jen velmi těžko nějakou konkurenci. I když občas je nějaký obor kvalitnější třeba na MU (klasicky poslední léta práva) či výjimečně i na UPOL. Asi bych měla ještě zdůraznit, že FF UK opravdu není jen o exotech, co chodí týden v jednom tričku, mají mastné vlasy, nemyjí se, ale že jsou tu i celkem pěkné a inteligentní ženské. Vždyt si vemte, že lingvistiku studují většinou ženy. Ano, některé nevypadají zrovna třeba jako Miss VŠE, ale ošklivé rozhodně nejsou. Pokud se jedná o náročnost studia a úspěšnost v přijímacích zkouškách, je to obor od oboru, takže to nejde nijak přesně říct, ale počítejte s tím, že zde titul zadarmo nedostanete - to se poohlídněte po nějaké soukromé škole, kde si ho "koupíte". To se mi na UK líbí - že garantuje určitý standard znalostí svých absolventů a její absolvování má stále ještě nějaký zvuk. U nás (v ČR) je to co do úrovně kapacit na škole, samotné úrovně studia a posluchačů/absolventů v tomto pořadí: nejlepší Praha (tradiční UK + specializované univerzity VŠE, ČVUT a VŠCHT), pak Brno (tradiční MU + specializovaná VUT) a poslední Ostrava (nová OU a VŠB-TUO). Poté nastupují regionální univerzity a nakonec soukromé "vysoké" školy. Jen bych možné ještě zmínila, že na západ od nás měla v minulosti spousta velkých byznysmenů a velmi úspěšných lidí vystudovanou právě filosofickou fakultu, ale je pravda, že studium na anglosaských univerzitách je a vždy bylo přece jen o něčem úplně jiném, více se tam totiž zaměřují na rozvoj kritického myšlení a dalších důležitých disciplín než na suché biflování faktů, což však není problém úrovně našich FF, ale zaměření studia, respektive oboru, což však vychází z naší tradice (prostě nemáme anglosaskou kulturu :D). Tak tedy, zapomente, že se o FF říká, že na ni chodí samí podivíni, exoti a outsideři - protože to už dnes není pravda, podívejte se na osazenstvo třeba na soukromých a regionálních školách. A zavítejte za mnou do bufetu U Platóna.:)

20.1.2012 | 00:53

Zázemí: v zimě je v budově šílená zima, pokud vás čeká ústní zkouška, kdy budete čekat dole v přízemí na hlavní budově chodbě - oblečte se teple, v Celetné je docela teplo a o moc lepší bufet, ale je trochu schovaný (objevila jsem ho až na konci prváku) Fakulta má teď novou knihovnu, moderní, pekná, teplá...
koleje - jak co čím míň zaplatíte, tím větší je to děs, to je jasné :/
Nákladnost - já studovala bc český jazyk a literatura - v prváku jsem si koupila dvě knížky - příruční mluvnici a encyklopedický slovník a zbytek stahuju z netu - co se týče učebnic - není to tolik nákladné
Náročnost - no práva to nejsou, medicína to není, ale také to není jen tak nějaká flákárna! Musíte si dávat dohromady souvislosti a koukat na věci i kriticky, pokud vás to baví, tak se to jde naučit
Užitečnost - nabídek na erasmus je hodně do spoustu zemí, většina oborů má praxe, je také často možné pracovat nárazově při výzkumech na daných katedrách
Uplatnění - to ještě nemohu posoudit, protože pokračuj

26.1.2012 | 23:37

Studium mě baví, velmi se zajímám o můj studovaný obor. Pokud jsi humanitně založený, určitě si tady svůj obor najdeš. Prostředí je příjemné, akorát mi občas vadí hluk z ulice Celetné.

Všechny slovní komentáře můžeš vidět po registraci, která je zcela
ZDARMA!

REGISTROVAT SE

Přihlásit se